Zubní kaz
Zdvořilé upozornění

Názory zubních lékařů se různí. Zubní lékaštví není matematika a mnoho cest je správných. Náš web slouží v první řadě našim pacientům a poskytuje informace všeobecné a zjednodušené. Pokud tedy nejste našim pacientem a rady vašeho zubního lékaře jsou s naším webem ve zdánlivém rozporu, řiďte se jednoznačně tím, co říká váš lékař. Rady od něj jsou vám šité na míru.

Náš zjednodušující web

Dávno znáte většinu toho, co najdete na našem webu. A bude se Vám zdát, že jsme to se zjednodušováním a polopatizmem přehnali. Ale zadržte! V žádném případě naše pacienty nepodceňujeme! Jenom chceme, aby byl náš web srozumitelný co nejširšímu okruhu lidí – včetně dětí.

Nevyhnutelně Vám tak řada informací přijde banální. Toho jsme si dobře vědomi. Neslevíme ale a sázíme se, že i tak na našem webu najdete něco užitečného. Navíc věci, které Vám připadnou samozřejmé, mohou někomu jinému otevřít oči a obráceně. Ze zkušeností víme, že nejvíce nejasností panuje kolem základních otázek – právě proto, že se lidé ostýchají zeptat.

Abychom předešli nedorozuměním, je tu pro Vás naše webová stránka. Rádi přivítáme jakékoli Vaše připomínky, které povedou k jejímu vylepšení.

A pokud si přejete, abychom Vás i my zahrnuli cizojazyčnou lékařskou terminologií, stačí říct – to nebude problém.

 

 

 

Bakterie zubního plaku přeměňují cukry z potravy na kyseliny. Když zůstává některé místo na sklovině dlouho pokryto plakem, kyseliny rozpustí vápník, ze kterého se sklovina skládá, a vzniklé mezery osídlí bakterie. Tato ODVÁPNĚNÁ A BAKTERIEMI OSÍDLENÁ ČÁST ZUBU JE ZUBNÍ KAZ.

KAZ POUZE VE SKLOVINĚ SE MŮŽE ZAHOJIT.

Začneme-li plak pravidelně odstraňovat zubním kartáčkem, vápník, který je rozpuštěný ve slině, se do postiženého místa vrátí. Výplň pak není třeba.

Kaz_skloviny

 

 

JAKMILE KAZ PRONIKNE DO ZUBOVINY, NEZAHOJÍ SE

Zubovina obsahuje bílkoviny, kterými se mohou bakterie živit. Čištěním povrchu kartáčkem je již nelze zastavit. Bakteriemi osídlenou část skloviny a zuboviny je nutné úplně odstranit. Vzniklý prostor je třeba vyplnit a utěsnit (nejčastěji výplní – “plombou”) tak, aby bakterie nemohly prostor osídlit znova.

Kaz_zuboviny

 

 

NENÍ-LI KAZ V ZUBOVINĚ VČAS ODSTRANĚN A OŠETŘEN VÝPLNÍ, RYCHLE SE ŠÍŘÍ.

Brzy dosáhne ke dřeni zubu, bakterie proniknou do dřeně, dostaví se bolesti a záchrana zubu pouhou výplní už není možná.

hloubkovy-kaz