Korunky
Zdvořilé upozornění

Názory zubních lékařů se různí. Zubní lékaštví není matematika a mnoho cest je správných. Náš web slouží v první řadě našim pacientům a poskytuje informace všeobecné a zjednodušené. Pokud tedy nejste našim pacientem a rady vašeho zubního lékaře jsou s naším webem ve zdánlivém rozporu, řiďte se jednoznačně tím, co říká váš lékař. Rady od něj jsou vám šité na míru.

Náš zjednodušující web

Dávno znáte většinu toho, co najdete na našem webu. A bude se Vám zdát, že jsme to se zjednodušováním a polopatizmem přehnali. Ale zadržte! V žádném případě naše pacienty nepodceňujeme! Jenom chceme, aby byl náš web srozumitelný co nejširšímu okruhu lidí – včetně dětí.

Nevyhnutelně Vám tak řada informací přijde banální. Toho jsme si dobře vědomi. Neslevíme ale a sázíme se, že i tak na našem webu najdete něco užitečného. Navíc věci, které Vám připadnou samozřejmé, mohou někomu jinému otevřít oči a obráceně. Ze zkušeností víme, že nejvíce nejasností panuje kolem základních otázek – právě proto, že se lidé ostýchají zeptat.

Abychom předešli nedorozuměním, je tu pro Vás naše webová stránka. Rádi přivítáme jakékoli Vaše připomínky, které povedou k jejímu vylepšení.

A pokud si přejete, abychom Vás i my zahrnuli cizojazyčnou lékařskou terminologií, stačí říct – to nebude problém.

 

 

 

KORUNKA pokrývá (téměř) celou naddásňovou část zubu. Většinou ji vyrábí laborant na základě otisku zubů. Používá se například, když je chybějicí část zubu příliš velká na to, aby se dala nahradit pouhou výplní. Korunku můžeme použít také k zesílení oslabeného zubu.
(Místo pro korunku se většinou získá zbroušením zubu do tvaru kuželu. Ten se pak obvykle otiskne speciálním kaučukem a otisk se pošle laborantovi. Místo otisku lze použít také digitální prostorové snímky.)

Celokovová korunka

Je velmi pevná a nevyžaduje tak výrazné zbroušení zubu jako jiné korunky. Do viditelného úseku chrupu se ale z estetických důvodů nehodí. (Je vyrobena buď ze slitiny zlata nebo ze slitiny jiných neželezných kovů.)

Kovokeramická korunka

Má kovovou konstrukci, která je překrytá bílou keramikou. Je odolná a svým vzhledem se blíží zubu. (Vyžaduje výrazné zbroušení zubu. Kovová konstrukce brání průchodu světla a při pozorném pohledu zblízka lze často korunku od zubů rozeznat.)

Celokeramická korunka

Je celá vyrobená jen z keramiky, neobsahuje kovovou konstrukci. Je nejkrásnější a někdy je od zubů k nerozeznání. (Existuje řada rozdílných typů celokeramických korunek, které se liší krásou, pevností a cenou.)