Anatomie zubu
Zdvořilé upozornění

Názory zubních lékařů se různí. Zubní lékaštví není matematika a mnoho cest je správných. Náš web slouží v první řadě našim pacientům a poskytuje informace všeobecné a zjednodušené. Pokud tedy nejste našim pacientem a rady vašeho zubního lékaře jsou s naším webem ve zdánlivém rozporu, řiďte se jednoznačně tím, co říká váš lékař. Rady od něj jsou vám šité na míru.

Náš zjednodušující web

Dávno znáte většinu toho, co najdete na našem webu. A bude se Vám zdát, že jsme to se zjednodušováním a polopatizmem přehnali. Ale zadržte! V žádném případě naše pacienty nepodceňujeme! Jenom chceme, aby byl náš web srozumitelný co nejširšímu okruhu lidí – včetně dětí.

Nevyhnutelně Vám tak řada informací přijde banální. Toho jsme si dobře vědomi. Neslevíme ale a sázíme se, že i tak na našem webu najdete něco užitečného. Navíc věci, které Vám připadnou samozřejmé, mohou někomu jinému otevřít oči a obráceně. Ze zkušeností víme, že nejvíce nejasností panuje kolem základních otázek – právě proto, že se lidé ostýchají zeptat.

Abychom předešli nedorozuměním, je tu pro Vás naše webová stránka. Rádi přivítáme jakékoli Vaše připomínky, které povedou k jejímu vylepšení.

A pokud si přejete, abychom Vás i my zahrnuli cizojazyčnou lékařskou terminologií, stačí říct – to nebude problém.

KORUNKA JE VIDITELNÁ ČÁST ZUBU VYSTOUPLÁ NAD DÁSEŇ.

Je krytá sklovinou a přichází do styku se slinami a potravou.
Stejným slovem korunka se označuje také zubařský výrobek – náhrada zubních tkání pokrývající celou viditelnou část zubu. Tím může dojít k nedorozumění.

Korunka2

KOŘEN JE SKRYTÁ ČÁST ZUBU UPEVNĚNÁ V ČELISTNÍ KOSTI

Koren

ZUBNÍ SKLOVINA POKRÝVÁ KORUNKU

Je to nejtvrdší tkáň lidského těla. Tvoří ji téměř ze 100% nerost – fosforečnan vápenatý. Neobsahuje žádné buňky ani nervy, je neživá.

Sklovina2

ZUBOVINA TVOŘÍ VNITŘNÍ A NEJVĚTŠÍ ČÁST ZUBU

– jak korunky, tak kořene. Tvoří ji hlavně nerost – fosforečnan vápenatý – a bílkovina – kolagen. Obsahuje také výběžky buněk zubní dřeně, které kromě jiného umožňují vnímání bolesti.

ZUBOVINA

ZUBNÍ DŘEŇ JE ŽIVÝ ORGÁN V NITRU ZUBU

Obsahuje cévy zajišťující výživu a nervy, které v případě poškození zubu vysílají bolest.

ZUBNÍ DŘEŇ1

CEMENT POKRÝVÁ POVRCH KOŘENE

Upínají se do něj tisíce vláken, která zub upevňují v čelistní kosti.

CEMENT

PARODONTÁLNÍ ŠTĚRBINA JE MEZERA MEZI KOŘENEM A KOSTÍ

Parodont je soustava tkání zahrnující parodontální štěrbinu a tkáně v okolí: cement, povrchovou vrstvu kosti a okraj dásně.

PARODONTÁLNÍ ŠTĚRBINA

DÁSEŇ JE DRUH SLIZNICE PŘISEDLÝ KE KOSTI V OKOLÍ ZUBŮ

Přesněji jde o tu část ústní sliznice, která bezprostředně pokrývá čelistní kost.

DÁSEŇ