Zubní kámen

Zdvořilé upozornění

Názory zubních lékařů se různí. Zubní lékaštví není matematika a mnoho cest je správných. Náš web slouží v první řadě našim pacientům a poskytuje informace všeobecné a zjednodušené. Pokud tedy nejste našim pacientem a rady vašeho zubního lékaře jsou s naším webem ve zdánlivém rozporu, řiďte se jednoznačně tím, co říká váš lékař. Rady od něj jsou vám šité na míru.

Náš zjednodušující web

Dávno znáte většinu toho, co najdete na našem webu. A bude se Vám zdát, že jsme to se zjednodušováním a polopatizmem přehnali. Ale zadržte! V žádném případě naše pacienty nepodceňujeme! Jenom chceme, aby byl náš web srozumitelný co nejširšímu okruhu lidí – včetně dětí.

Nevyhnutelně Vám tak řada informací přijde banální. Toho jsme si dobře vědomi. Neslevíme ale a sázíme se, že i tak na našem webu najdete něco užitečného. Navíc věci, které Vám připadnou samozřejmé, mohou někomu jinému otevřít oči a obráceně. Ze zkušeností víme, že nejvíce nejasností panuje kolem základních otázek – právě proto, že se lidé ostýchají zeptat.

Abychom předešli nedorozuměním, je tu pro Vás naše webová stránka. Rádi přivítáme jakékoli Vaše připomínky, které povedou k jejímu vylepšení.

A pokud si přejete, abychom Vás i my zahrnuli cizojazyčnou lékařskou terminologií, stačí říct – to nebude problém.

 

 

 

ZUBNÍ KÁMEN JE ZKAMENĚLÝ PLAK.
Do rosolu mezi bakteriemi zubního plaku se pomalu ukládá vápník, který je rozpuštěný ve slině.

ZUBNÍ KÁMEN SE SKLÁDÁ Z BAKTERIÍ A VÁPENATÝCH MINERÁLŮ.

TVORBĚ KAMENE SE PŘEDCHÁZÍ ÚČINNÝM ČIŠTĚNÍM ZUBŮ.
Bez přítomnosti plaku kámen nemůže vzniknout.

ZUBNÍ KÁMEN NELZE ODSTRANIT ZUBNÍM KARTÁČKEM.
Pouze zubní lékař nebo hygienistka dokážou zubní kámen odstranit.

ZUBNÍ KÁMEN ZPŮSOBUJE PARODONTITIDU (paradentózu).
Tam, kde zubní kámen přichází do styku s dásní, bakterie v něm obsažené dráždí dáseň. Musí-li dáseň neustále bojovat proti bakteriím, její stavba se naruší.

SKVRNY NEDOTÝKAJÍCÍ SE DÁSNĚ JSOU SPÍŠE JEN ESTETICKOU VADOU.