Parodontitida
Zdvořilé upozornění

Názory zubních lékařů se různí. Zubní lékaštví není matematika a mnoho cest je správných. Náš web slouží v první řadě našim pacientům a poskytuje informace všeobecné a zjednodušené. Pokud tedy nejste našim pacientem a rady vašeho zubního lékaře jsou s naším webem ve zdánlivém rozporu, řiďte se jednoznačně tím, co říká váš lékař. Rady od něj jsou vám šité na míru.

Náš zjednodušující web

Dávno znáte většinu toho, co najdete na našem webu. A bude se Vám zdát, že jsme to se zjednodušováním a polopatizmem přehnali. Ale zadržte! V žádném případě naše pacienty nepodceňujeme! Jenom chceme, aby byl náš web srozumitelný co nejširšímu okruhu lidí – včetně dětí.

Nevyhnutelně Vám tak řada informací přijde banální. Toho jsme si dobře vědomi. Neslevíme ale a sázíme se, že i tak na našem webu najdete něco užitečného. Navíc věci, které Vám připadnou samozřejmé, mohou někomu jinému otevřít oči a obráceně. Ze zkušeností víme, že nejvíce nejasností panuje kolem základních otázek – právě proto, že se lidé ostýchají zeptat.

Abychom předešli nedorozuměním, je tu pro Vás naše webová stránka. Rádi přivítáme jakékoli Vaše připomínky, které povedou k jejímu vylepšení.

A pokud si přejete, abychom Vás i my zahrnuli cizojazyčnou lékařskou terminologií, stačí říct – to nebude problém.

 

 

 

PARODONTÁLNÍ ŠTĚRBINA JE MEZERA MEZI KOŘENEM ZUBU A KOSTÍ.
Je vyplněna tisícem vláken, které zub měkce, ale pevně drží v kosti.

PARODONTÁLNÍ ŠTĚRBINA

ONEMOCNĚNÍ PARODONTU JE PARODONTITIDA, zastarale paradentóza.

 

 

 

KDYŽ ZǓSTÁVÁ NĚKTERÁ ČÁST OKRAJE DÁSNĚ DLOUHO POKRYTÁ PLAKEM, ZANÍTÍ SE.
Bakterie plaku kromě notoricky známých kyselin vytváří i řadu dalších jedovatých látek. Ta část dásně, která je těmto jedům vystavená, se brání zánětem.

gingivitida

 

 

 

ZÁNĚT JE OBRANNÁ REAKCE.
Tělo bojuje proti bakteriálním jedům a pronikajícím bakteriím. Používá k tomu řadu útočných látek. Ty však při dlouhodobém působení poškozují také tkáně samotné.

 

 

VLÁKNA A KOST PARODONTU SE ROZPOUŠTĚJÍ.

stredni_paradentoza

 

 

 

KDYŽ ZÁNĚT DÁSNĚ PŘETRVÁVÁ LÉTA, ZUB JIŽ NEMÁ DOSTATEČNOU OPORU, KÝVE SE A VYPADÁVÁ.

pokrocila_paradentoza