Plak
Zdvořilé upozornění

Názory zubních lékařů se různí. Zubní lékaštví není matematika a mnoho cest je správných. Náš web slouží v první řadě našim pacientům a poskytuje informace všeobecné a zjednodušené. Pokud tedy nejste našim pacientem a rady vašeho zubního lékaře jsou s naším webem ve zdánlivém rozporu, řiďte se jednoznačně tím, co říká váš lékař. Rady od něj jsou vám šité na míru.

Náš zjednodušující web

Dávno znáte většinu toho, co najdete na našem webu. A bude se Vám zdát, že jsme to se zjednodušováním a polopatizmem přehnali. Ale zadržte! V žádném případě naše pacienty nepodceňujeme! Jenom chceme, aby byl náš web srozumitelný co nejširšímu okruhu lidí – včetně dětí.

Nevyhnutelně Vám tak řada informací přijde banální. Toho jsme si dobře vědomi. Neslevíme ale a sázíme se, že i tak na našem webu najdete něco užitečného. Navíc věci, které Vám připadnou samozřejmé, mohou někomu jinému otevřít oči a obráceně. Ze zkušeností víme, že nejvíce nejasností panuje kolem základních otázek – právě proto, že se lidé ostýchají zeptat.

Abychom předešli nedorozuměním, je tu pro Vás naše webová stránka. Rádi přivítáme jakékoli Vaše připomínky, které povedou k jejímu vylepšení.

A pokud si přejete, abychom Vás i my zahrnuli cizojazyčnou lékařskou terminologií, stačí říct – to nebude problém.

 

 

 

ZUBNÍ PLAK JE LEPIVÁ HMOTA SLOŽENÁ Z BAKTERIÍ A VODNATÉHO ROSOLU.
Bakterie se živí cukry z potravy a nápojů a rychle se množí, takže plak nabývá na objemu.

ČÍM SPOLEHLIVĚJŠÍ JE PŘÍSUN CUKRŮ, TÍM RYCHLEJI PLAK PŘIBÝVÁ.
První bakterie přilnou k povrchu zubu okamžitě po vyčištění kartáčkem a okamžitě se začnou množit. Při nepřetržitém přísunu cukru se po 24 hodinách tloušťka plaku měří v milimetrech.

PLAK JE MECHANICKY PŘEKVAPIVĚ ODOLNÝ.
Lepivost rosolu, který bakterie vytváří, je mimořádná a plak pevně drží na místě. Odstranit jej proudem vody nelze.

PLAK ODOLÁVÁ DESINFEKCI.
Povrchové vrstvy plaku brání desinfekci pronikat do spodních vrstev. Bakterie se v hloubce množí rychleji, než jak ty na povrchu hynou. Plak proto odolává agresivním chemikáliím i bylinným výtažkům.

JEDINĚ MECHANICKÝM STÍRÁNÍM ZUBNÍM KARTÁČKEM LZE PLAK ODSTRANIT.
I velmi tenké vlákno kartáčku plak výrazně naruší – narozdíl od sebesilnějšího proudu vody.

ČÍM DOKONALEJI JE PLAK ODSTRANĚN, TÍM DÉLE SE VZPAMATOVÁVÁ.
Tisíc bakterií se rozmnoží na milion za poloviční dobu než jediná bakterie.

PLAK ZPŮSOBUJE KAZ.
Bakterie plaku se živí cukry z potravy. Jako odpad při tom vznikají kyseliny, které rozpouštějí vápník zubní skloviny. Do narušeného místa se pak bakterie nastěhují – vzniká zubní kaz.

PLAK ZPŮSOBUJE PARODONTITIDU (paradentózu).
Musí-li dáseň neustále bojovat proti bakteriím, její stavba se naruší.