Protézy
Zdvořilé upozornění

Názory zubních lékařů se různí. Zubní lékaštví není matematika a mnoho cest je správných. Náš web slouží v první řadě našim pacientům a poskytuje informace všeobecné a zjednodušené. Pokud tedy nejste našim pacientem a rady vašeho zubního lékaře jsou s naším webem ve zdánlivém rozporu, řiďte se jednoznačně tím, co říká váš lékař. Rady od něj jsou vám šité na míru.

Náš zjednodušující web

Dávno znáte většinu toho, co najdete na našem webu. A bude se Vám zdát, že jsme to se zjednodušováním a polopatizmem přehnali. Ale zadržte! V žádném případě naše pacienty nepodceňujeme! Jenom chceme, aby byl náš web srozumitelný co nejširšímu okruhu lidí – včetně dětí.

Nevyhnutelně Vám tak řada informací přijde banální. Toho jsme si dobře vědomi. Neslevíme ale a sázíme se, že i tak na našem webu najdete něco užitečného. Navíc věci, které Vám připadnou samozřejmé, mohou někomu jinému otevřít oči a obráceně. Ze zkušeností víme, že nejvíce nejasností panuje kolem základních otázek – právě proto, že se lidé ostýchají zeptat.

Abychom předešli nedorozuměním, je tu pro Vás naše webová stránka. Rádi přivítáme jakékoli Vaše připomínky, které povedou k jejímu vylepšení.

A pokud si přejete, abychom Vás i my zahrnuli cizojazyčnou lékařskou terminologií, stačí říct – to nebude problém.

 

 

 

NÁHRADY CHYBĚJÍCÍCH ZUBŮ, KTERÉ MŮŽE PACIENT Z ÚST VYTÁHNOUT A VLOŽIT JE ZPĚT, SE NAZÝVAJÍ SNÍMACÍ NÁHRADY, lidově protézy.
Nahrazuje-li v čelisti všechny zuby, jedná se o celkovou snímací náhradu. Jsou-li některé zuby v čelisti zachovány, jde o částečnou snímací náhradu.

CELKOVÁ SNÍMACÍ NÁHRADA BÝVÁ VYROBENA Z PLASTU.
Žvýkací tlak přenáší na dáseň. Často má sklon se uvolňovat a vypadávat. Většinou neumožňuje ukusování soust předními zuby.
<Zatížení dásně může vést k bolestivým otlakům. Pacienti se silným dávivým reflexem si na celkové náhrady špatně zvykají. Horní celková snímací náhrada kryje patro, a proto omezuje vnímání chuti.>

ČÁSTEČNÁ SNÍMACÍ NÁHRADA BÝVÁ VYROBENA Z PLASTU A KOVU.
Zbývající zuby se podílí na přenosu žvýkacího tlaku, ten rozvádí kovová konstrukce. Umožňují ukusování soust a nemají takový sklon vypadávat.

SNÍMACÍ NÁHRADY JSOU VŽDY NEPOHODLNÉ.
Jako velké cizí těleso v ústech snímací náhrady vadí. Spouštějí dávicí reflex a ty celkové nepřirozeně zatěžují dáseň. Není divu, že trvá mnoho týdnů, než se pacient se snímací náhradou sžije.
<Nezanedbatelná část pacientů si ale na protézu nikdy nezvykne.>

CELKOVÉ SNÍMACÍ NÁHRADY ZPŮSOBUJÍ ZMENŠOVÁNÍ ČELISTNÍ KOSTI.
Proporce obličeje se mění, náhrada čím dál tím hůř drží a možnost použití implantátů postupně mizí.