Bělení zubů
Zdvořilé upozornění

Názory zubních lékařů se různí. Zubní lékaštví není matematika a mnoho cest je správných. Náš web slouží v první řadě našim pacientům a poskytuje informace všeobecné a zjednodušené. Pokud tedy nejste našim pacientem a rady vašeho zubního lékaře jsou s naším webem ve zdánlivém rozporu, řiďte se jednoznačně tím, co říká váš lékař. Rady od něj jsou vám šité na míru.

Náš zjednodušující web

Dávno znáte většinu toho, co najdete na našem webu. A bude se Vám zdát, že jsme to se zjednodušováním a polopatizmem přehnali. Ale zadržte! V žádném případě naše pacienty nepodceňujeme! Jenom chceme, aby byl náš web srozumitelný co nejširšímu okruhu lidí – včetně dětí.

Nevyhnutelně Vám tak řada informací přijde banální. Toho jsme si dobře vědomi. Neslevíme ale a sázíme se, že i tak na našem webu najdete něco užitečného. Navíc věci, které Vám připadnou samozřejmé, mohou někomu jinému otevřít oči a obráceně. Ze zkušeností víme, že nejvíce nejasností panuje kolem základních otázek – právě proto, že se lidé ostýchají zeptat.

Abychom předešli nedorozuměním, je tu pro Vás naše webová stránka. Rádi přivítáme jakékoli Vaše připomínky, které povedou k jejímu vylepšení.

A pokud si přejete, abychom Vás i my zahrnuli cizojazyčnou lékařskou terminologií, stačí říct – to nebude problém.

 

 

 

ODSTÍN ZUBU ZÁVISÍ ZEJMÉNA NA ODSTÍNU ZUBOVINY.

Sklovina je sice pro vzhled zubu důležitá, ale na odstín má jen malý vliv.

 

ZUBOVINA

TMAVÉ ODSTÍNY ZUBŮ LZE UMĚLE VYBĚLIT

K tomu se používají gely s peroxidem vodíku.
(Složité látky obsažené v zubovině pohlcují modré světlo a dodávají zubu žlutavý nádech. Peroxid vodíku je štěpí na jednodušší látky, které světlo pohlcovat nedokážou.)

gel-961518_1280

SILNÝ PEROXIDOVÝ GEL MŮŽE POŠKODIT DÁSEŇ

Gel proto smí přijít do styku pouze se zubem, nikoli s dásní. K tomu slouží bělicí formy vyrobené na míru podle otisku. Formy těsně přiléhají na zuby a brání gelu dostat se k dásni.

PRŮBĚH BĚLENÍ JE MOŽNÉ DOST URYCHLIT MODRÝM SVĚTLEM.

Některé ordinace mají pro tento účel speciální bělicí lampu.

CITLIVOST ZUBŮ VZNIKLÁ BĚHEM BĚLENÍ JE DOČASNÁ A ODEZNÍ

Peroxid vodíku je sice látka tělu vlastní, ale v takto vysoké koncentraci může zuby podráždit. Po dokončení bělení se zuby postupně uklidní.

VÝPLNĚ, KORUNKY A FAZETY BĚLIT NELZE.

Peroxid vodíku do plastu ani keramiky neproniká. Pokud se výplně, korunky nebo fazety po bělení jeví příliš tmavé, mohou se vyměnit za nové.

ČERSTVĚ VYBĚLENÉ ZUBY JSOU NÁCHYLNÉ K ZABARVENÍ

Během několika týdnů po bělení je třeba se vyhnout červenému vínu, kávě, kouření, rtěnkám, výrazně barevným jídlům a podobně.

 

borůvky-690072_1280