Kořenové kanálky
Zdvořilé upozornění

Názory zubních lékařů se různí. Zubní lékaštví není matematika a mnoho cest je správných. Náš web slouží v první řadě našim pacientům a poskytuje informace všeobecné a zjednodušené. Pokud tedy nejste našim pacientem a rady vašeho zubního lékaře jsou s naším webem ve zdánlivém rozporu, řiďte se jednoznačně tím, co říká váš lékař. Rady od něj jsou vám šité na míru.

Náš zjednodušující web

Dávno znáte většinu toho, co najdete na našem webu. A bude se Vám zdát, že jsme to se zjednodušováním a polopatizmem přehnali. Ale zadržte! V žádném případě naše pacienty nepodceňujeme! Jenom chceme, aby byl náš web srozumitelný co nejširšímu okruhu lidí – včetně dětí.

Nevyhnutelně Vám tak řada informací přijde banální. Toho jsme si dobře vědomi. Neslevíme ale a sázíme se, že i tak na našem webu najdete něco užitečného. Navíc věci, které Vám připadnou samozřejmé, mohou někomu jinému otevřít oči a obráceně. Ze zkušeností víme, že nejvíce nejasností panuje kolem základních otázek – právě proto, že se lidé ostýchají zeptat.

Abychom předešli nedorozuměním, je tu pro Vás naše webová stránka. Rádi přivítáme jakékoli Vaše připomínky, které povedou k jejímu vylepšení.

A pokud si přejete, abychom Vás i my zahrnuli cizojazyčnou lékařskou terminologií, stačí říct – to nebude problém.

 

 

ZUBNÍ DŘEŇ (lidově nerv) VYPLŇUJE KOŘENOVÝ KANÁLEK,

který vede do špičky kořene, kde ústí. Tímto ústím se do zubu dostávají cévy a nervová vlákna. Podobor zubního lékařství zabývající se kořenovými kanálky se nazývá endodoncie.

ZUBNÍ DŘEŇ1

 

 

ZÁNĚTY A INFEKCE ZUBNÍ DŘENĚ ČASTO DOPROVÁZÍ BOLEST

Úzké ústí kořenového kanálku omezuje zásobování dřeně, které během napadení bakteriemi přestává stačit. Dřeň se jim obvykle neubrání. Kvůli úzkému ústí také tělo nemůže infekci v kanálku porazit. Bakterie se ve vlhku, teple a za dostatku živin neomezeně množí.

hloubkovy-kaz

 

 

 

NEJČASTĚJŠÍ PŘÍČINOU ZÁNĚTU ZUBNÍ DŘENĚ JE ODKLÁDÁNÍ NÁVŠTĚVY ZUBNÍHO LÉKAŘE

Nezasáhne-li se včas, zubní kaz pronikne až do blízkosti zubní dřeně. Lékař musí všechnu zkaženou zubovinu odstranit a výplň (plomba) proto pak také dosahuje do blízkosti dřeně. Nevyhnutelně ji proto dráždí. I při největší snaze se tak často nepodaří zánět dřeně odvrátit.

 

 

POKUD KAZ PRONIKNUL AŽ DO DŘENĚ, JEJÍ ZÁCHRANA BĚŽNOU VÝPLNÍ (plombou) NENÍ MOŽNÁ.

hloubkovy-kaz

 

 

OŠETŘENÍ KOŘENOVÉHO KANÁLKU SPOČÍVÁ V JEHO VYČIŠTĚNÍ A VYPLNĚNÍ,

tak, aby v kořeni nezůstaly skuliny, ve kterých by mohly sídlit bakterie. Pak i neživý zub může zůstat v čelisti, aniž by působil vážnější potíže.

Korenova_vypln

 

ZUB MŮŽE OBSAHOVAT VÍCE KOŘENOVÝCH KANÁLKŮ. STOLIČKY MAJÍ MNOHO KANÁLKŮ.

 

ZUBY SE ZAPLNĚNÝMI KANÁLKY JSOU KŘEHČÍ A ČASTO SE MUSEJÍ CHRÁNIT PŘED PRASKÁNÍM KORUNKOU NEBO INLEJÍ.

Korenova_vypln_krehke

 

OŠETŘENÍ KOŘENOVÝCH KANÁLKŮ VYŽADUJE NEJVYŠŠÍ SOUSTŘEDĚNÍ, JE VELMI NÁROČNÉ A VYSILUJÍCÍ.