Fluor
Zdvořilé upozornění

Názory zubních lékařů se různí. Zubní lékaštví není matematika a mnoho cest je správných. Náš web slouží v první řadě našim pacientům a poskytuje informace všeobecné a zjednodušené. Pokud tedy nejste našim pacientem a rady vašeho zubního lékaře jsou s naším webem ve zdánlivém rozporu, řiďte se jednoznačně tím, co říká váš lékař. Rady od něj jsou vám šité na míru.

Náš zjednodušující web

Dávno znáte většinu toho, co najdete na našem webu. A bude se Vám zdát, že jsme to se zjednodušováním a polopatizmem přehnali. Ale zadržte! V žádném případě naše pacienty nepodceňujeme! Jenom chceme, aby byl náš web srozumitelný co nejširšímu okruhu lidí – včetně dětí.

Nevyhnutelně Vám tak řada informací přijde banální. Toho jsme si dobře vědomi. Neslevíme ale a sázíme se, že i tak na našem webu najdete něco užitečného. Navíc věci, které Vám připadnou samozřejmé, mohou někomu jinému otevřít oči a obráceně. Ze zkušeností víme, že nejvíce nejasností panuje kolem základních otázek – právě proto, že se lidé ostýchají zeptat.

Abychom předešli nedorozuměním, je tu pro Vás naše webová stránka. Rádi přivítáme jakékoli Vaše připomínky, které povedou k jejímu vylepšení.

A pokud si přejete, abychom Vás i my zahrnuli cizojazyčnou lékařskou terminologií, stačí říct – to nebude problém.

 

 

 

FLUOR JE PŘÍRODNÍ PRVEK VYSKYTUJÍCÍ SE V NEROSTECH A SOLÍCH

FLUOR SE PEVNĚ VÁŽE S VÁPNÍKEM ZUBNÍ SKLOVINY, KTERÁ JE PAK ODOLNĚJŠÍ VŮČI KYSELINÁM

Atomy fluoru jsou malé, takže se dokážou k atomům vápníku těsně přitisknout. Rozpustnost fluoridu vápenatého ve vodě je proto menší než rozpustnost podobných vápenatých solí. Fluor dokonale zapadá do struktury nerostu zubní skloviny (fosforečnanu vápenatého, takzvaného apatitu) a zvětšuje jeho odolnost proti kyselinám. Odvápnění je pak méně pravděpodobné.

NEJÚČINNĚJŠÍ JE PŘÍMÉ PŮSOBENÍ FLUORU NA ZUB

Zubní pasty a ústní vody s fluorem, cumlání fluoridových tablet nebo fluoridační gely obohatí povrchovou vrstvu skloviny fluorem a částečně chrání zub před ztrátou vápníku.

PŘÍLIŠ MNOHO FLUORU V DĚTSTVÍ ZPŮSOBUJE BÍLÉ SKVRNY NA ZUBECH

Protože děti rády zubní pastu polykají, měly by používat takovou, která odpovídá jejich věku. Dětské pasty obsahují méně fluoru než pasty pro dospělé.

FLUOR JE V MALÉM MNOŽSTVÍ NEŠKODNÝ

K prevenci zubního kazu postačí jen nepatrné množství fluoru. Použití většího množství je zbytečné, účinek se tím už moc nezvyšuje.