Zubní implantáty
Zdvořilé upozornění

Názory zubních lékařů se různí. Zubní lékaštví není matematika a mnoho cest je správných. Náš web slouží v první řadě našim pacientům a poskytuje informace všeobecné a zjednodušené. Pokud tedy nejste našim pacientem a rady vašeho zubního lékaře jsou s naším webem ve zdánlivém rozporu, řiďte se jednoznačně tím, co říká váš lékař. Rady od něj jsou vám šité na míru.

Náš zjednodušující web

Dávno znáte většinu toho, co najdete na našem webu. A bude se Vám zdát, že jsme to se zjednodušováním a polopatizmem přehnali. Ale zadržte! V žádném případě naše pacienty nepodceňujeme! Jenom chceme, aby byl náš web srozumitelný co nejširšímu okruhu lidí – včetně dětí.

Nevyhnutelně Vám tak řada informací přijde banální. Toho jsme si dobře vědomi. Neslevíme ale a sázíme se, že i tak na našem webu najdete něco užitečného. Navíc věci, které Vám připadnou samozřejmé, mohou někomu jinému otevřít oči a obráceně. Ze zkušeností víme, že nejvíce nejasností panuje kolem základních otázek – právě proto, že se lidé ostýchají zeptat.

Abychom předešli nedorozuměním, je tu pro Vás naše webová stránka. Rádi přivítáme jakékoli Vaše připomínky, které povedou k jejímu vylepšení.

A pokud si přejete, abychom Vás i my zahrnuli cizojazyčnou lékařskou terminologií, stačí říct – to nebude problém.

 

 

 

Zubní implantát je umělý kořen

Většinou má tvar šroubu, který je umístěn v čelistní kosti. Na něj se pak připevní korunka nebo můstek. Implantát může také držet snímací protézu. (Většinou je vyroben ze slitiny titanu. Titan nedráždí lidské tělo a kost s ním snadno pevně srůstá. Spojení pak umožňuje přenost velkých žvýkacích tlaků.)

Implantát je pohodlné a trvanlivé řešení

Na rozdíl od můstků neničí okolní zuby.

Práce s implantáty je náročná

Vyžaduje velkou přesnost, často se musí použít speciální zobrazovací metody jako CT. K zavádění implantátů je třeba sada speciálních nástrojů. Plán léčby je rozdělen do několika částí a cesta ke konečnému výsledku často trvá mnoho měsíců.
(Je nutná vysoká odbornost zubního lékaře. Na náročných případech nezřídka spolupracují celé týmy specialistů.)

Implantát vyžaduje zdravou kost

Dostatečná výška, šířka a hustota kosti jsou nezbytné k přenosu žvýkacího tlaku. (Zejména když byl zub vytržen před mnoha lety, kost v místě se postupně natolik zmenší, že to znemožňuje použití implantátu a je nejdříve třeba kost uměle zvětšit. Takové zákroky jsou velmi náročné.)