Výplň – plomba
Zdvořilé upozornění

Názory zubních lékařů se různí. Zubní lékaštví není matematika a mnoho cest je správných. Náš web slouží v první řadě našim pacientům a poskytuje informace všeobecné a zjednodušené. Pokud tedy nejste našim pacientem a rady vašeho zubního lékaře jsou s naším webem ve zdánlivém rozporu, řiďte se jednoznačně tím, co říká váš lékař. Rady od něj jsou vám šité na míru.

Náš zjednodušující web

Dávno znáte většinu toho, co najdete na našem webu. A bude se Vám zdát, že jsme to se zjednodušováním a polopatizmem přehnali. Ale zadržte! V žádném případě naše pacienty nepodceňujeme! Jenom chceme, aby byl náš web srozumitelný co nejširšímu okruhu lidí – včetně dětí.

Nevyhnutelně Vám tak řada informací přijde banální. Toho jsme si dobře vědomi. Neslevíme ale a sázíme se, že i tak na našem webu najdete něco užitečného. Navíc věci, které Vám připadnou samozřejmé, mohou někomu jinému otevřít oči a obráceně. Ze zkušeností víme, že nejvíce nejasností panuje kolem základních otázek – právě proto, že se lidé ostýchají zeptat.

Abychom předešli nedorozuměním, je tu pro Vás naše webová stránka. Rádi přivítáme jakékoli Vaše připomínky, které povedou k jejímu vylepšení.

A pokud si přejete, abychom Vás i my zahrnuli cizojazyčnou lékařskou terminologií, stačí říct – to nebude problém.

 

 

 

VÝPLŇ (lidově plomba) NAHRAZUJE A VYPLŇUJE CHYBĚJÍCÍ ČÁST ZUBU.

Výplň může pokrývat různé plochy, zubní lékař ji vytváří přímo v ústech, výplň může být vyrobena z různých materiálů. (Obdoba výplně vyrobená v zubní laboratoři se jmenuje inlej. Pokrývá-li celý povrch zubu, je to korunka. Náhrady a výplně v kořenové části zubu jou pak jinou kapitolou.)

STŘÍBRNÝ AMALGAM JE SLITINA STŘÍBRA, RTUTI, MĚDI A CÍNU.

Vyrábí se smícháním kovového prášku s tekutou rtutí, v ústech se vytvaruje a během minut tuhne. Je velmi pevný a nelepí. (Používá se s dobrými výsledky skoro 200 let. Amalgam koroduje a korozní produkty utěsňují spáru mezi zubem a výplní a brání opětovnému pronikání bakterií. Hodí se pro ty nejnamáhanější výplně – na žvýkacích plochách stoliček.)

RTUŤ JE V AMALGAMU PEVNĚ VÁZANÁ.

Obavy z uvolňování rtuti ze zubního amalgamu jsou často přehnané. Ačkoli je rtuť jedovatá pro ledviny a nervový systém a dává se do souvislosti s řadou zánětlivých chorob, uvolněné množství se nijak nevymyká množství rtuti běžně obsažené v potravě a životním prostředí. Amalgam je zakázaný zatím pouze ve skandinávských zemích.

KOMPOZIT JE PLAST OBSAHUJÍCÍ SKLENĚNÝ PRÁŠEK.

Dodává se v podobě husté pasty. V ústech se vytvaruje a vytvrdí modrým světlem. Umožňuje věrně napodobit přirozený vzhled zubu. Dokáže se pevně přilepit ke sklovině, a zpevnit tak oslabený zub, i když pevnosti kovu nedosahuje. (Kompozit se při tuhnutí smršťuje. Mezi výplní a zubní tkání proto většinou vzniká spára. Při nedokonalém čištění zubů kartáčkem pak v takové spáře může vzniknout druhotný kaz. Kompozit se proto hodí jen pro pacienty, kteří si správně čistí zuby.)

SKLOIONOMER SE SKLÁDÁ ZE SKLENĚNÉHO PRÁŠKU A TUHÉHO VODNATÉHO GELU.

Vyrábí se smícháním speciálního skleněného prášku a hustého roztoku, jehož základem je voda. Vytvaruje se v ústech a tuhne. Snadno se přilepí ke sklovině a zubovině. Vzhled zubu napodobuje méně věrně než kompozit, je i méně pevný. Zato obsahuje množství fluoru, a proto může působit preventivně. (Během tuhnutí se nesmršťuje. Je spolehlivým materiálem na výplně, které nejsou příliš mechanicky namáhané.)