Čištění zubů

Zdvořilé upozornění

Názory zubních lékařů se různí. Zubní lékaštví není matematika a mnoho cest je správných. Náš web slouží v první řadě našim pacientům a poskytuje informace všeobecné a zjednodušené. Pokud tedy nejste našim pacientem a rady vašeho zubního lékaře jsou s naším webem ve zdánlivém rozporu, řiďte se jednoznačně tím, co říká váš lékař. Rady od něj jsou vám šité na míru.

Náš zjednodušující web

Dávno znáte většinu toho, co najdete na našem webu. A bude se Vám zdát, že jsme to se zjednodušováním a polopatizmem přehnali. Ale zadržte! V žádném případě naše pacienty nepodceňujeme! Jenom chceme, aby byl náš web srozumitelný co nejširšímu okruhu lidí – včetně dětí.

Nevyhnutelně Vám tak řada informací přijde banální. Toho jsme si dobře vědomi. Neslevíme ale a sázíme se, že i tak na našem webu najdete něco užitečného. Navíc věci, které Vám připadnou samozřejmé, mohou někomu jinému otevřít oči a obráceně. Ze zkušeností víme, že nejvíce nejasností panuje kolem základních otázek – právě proto, že se lidé ostýchají zeptat.

Abychom předešli nedorozuměním, je tu pro Vás naše webová stránka. Rádi přivítáme jakékoli Vaše připomínky, které povedou k jejímu vylepšení.

A pokud si přejete, abychom Vás i my zahrnuli cizojazyčnou lékařskou terminologií, stačí říct – to nebude problém.

 

 

 

Využijte naše znalosti k tomu, abyste nikdy nepotřebovali naši zručnost. Rozhodující části problémů se zuby lze zcela předejít účinným čištěním. Objevil-li se u Vás zubní kaz nebo jsou Vaše dásně zanícené, pravděpodobně si zuby čistíte chybně.

U někoho stačí jen drobná úprava techniky čištění. Někdo potřebuje přístup změnit zgruntu. V takovém případě je na místě placená hygienická instruktáž, protože vtip spočívá v mnoha zdánlivých drobnostech a probrat je všechny vyžaduje čas. Ikdyž je cena instruktáže jen chabou útěchou za ušlý budoucí zisk, zdají se nám velmi smysluplné a děláme je rádi.

Čistěte mezizubí

Většina kazů v dospělém věku vzniká v prostorách mezi zuby. Stejně tak parodontitida (dříve paradentóza) vzniká nejčastěji právě v mezizubí. Čištění mezizubí je proto trefou do černého. Nejúčinnějším prostředkem je mezizubní kartáček.

Miřte na dáseň

Kartáček přiložte asi pod úhlem 45° k okraji dásně.

Plak se nejvíce hromadí právě při okraji dásně. Žlábek mezi zubem a dásní není tolik vystaven přirozenému samočištění. Podaří-li se Vám tento žlábek vyčistit, vyčistí se při tom i přilehlé plošky.

Malé kroužky

Za co nejmenšího tlaku opakovaně kružte kartáčkem na jednom místě. Kroužky přitom musí být tak malé, aby konce vláken zůstávaly na jednom místě. Kroužením tak proniknou do potřebné hloubky a hůře přístupných míst.

Zůstávají-li vlákna na místě, mnohem méně také poškozují dáseň.

Čistěte systematicky

Je jedno, jaký systém si zvolíte. Doporučujeme ale postupovat vždy stejně, zub za zubem, nikoli tedy nahodile. To proto, abyste na žádné místo nezapomněli.

Nejúnavnější se nám zdá čištění jazykových stran dolních zubů. Tady proto doporučujeme začít a vyčistit tyto plochy, dokud jste plní elánu. Naopak nejsnadnější čištění žvýkacích ploch stoliček si nechte na závěr.

Kontrolujte

Během čištění prohmatávejte zuby jazykem. Čistý zub je hladký jako sklo.

Můžete také použít barvící tablety. Odhalí jinak skoro neviditelný plak.

Nejměkčí kartáček

Používejte ultraměkké kartáčky. Nikdy nepoužívejte středně tvrdé nebo dokonce tvrdé kartáčky.

Za měkký výrobci často vydávají i velmi tvrdé kartáčky. Kartáček by zároveň měl být hustý, všechna vlákna by měl mít stejně dlouhá, měl by mít krátkou pracovní část a naopak velkou rukojeť.

Nestůjte v koupelně

Odstranit všechen plak trvá déle než propagované tři minuty. Není nic příjemného stát dlouho u umyvadla v koupelně. Proto doporučujeme zuby nejdříve čistit bez pasty a můžete se od umyvadla kamkoli vzdálit. Když jsou zuby čisté, během chvilky si je můžete pastou vyleštit.

Bez pasty si můžete zuby čistit téměř kdekoli: u televize, u počítače, při četbě, ve vaně,…

Takové důkladné čištění by se mělo provádět jednou denně.

Častější čištění nenahrazuje důkladnost.